Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja 2013. godine, ostvaren je jedan od najvažnijih strateških ciljeva, što je hrvatskom šumarstvu donijelo nove izazove ali i velike mogućnosti. Šume i šumska zemljišta, koja pokrivaju gotovo polovicu kopnenog dijela države, dobra su od interesa za Republiku Hrvatsku te imaju njezinu osobitu zaštitu i predstavljaju jedan od najvrjednijih prirodnih kapitala koji je RH unijela u Europsku uniju.
Ulaskom u punopravno članstvo Europske unije, Republika Hrvatska postala je korisnica sredstava iz europskih fondova. Europski fondovi su financijski instrumenti za provedbu pojedine javne politike Europske unije u zemljama članicama. Čini ih novac prikupljen od europskih građana koji se u skladu s pravilima i procedurama dodjeljuje za provedbe projekata koji trebaju doprinijeti ključnim politikama EU. Pročitaj više...
Jedna od najznačajnijih javnih politika Europske unije je Kohezijska politika. Osnovna svrha kohezijske politike jest smanjiti značajne gospodarske, socijalne i teritorijalne razlike koje postoje između regija Europske unije, ali i jačati globalnu konkurentnost europskog gospodarstva.
Kohezijska politika Europske unije financira se iz tri glavna fonda Kohezijskog fonda, Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda, a na raspolaganju su u ovoj financijskoj perspektivi još dva fonda Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj i Europski fond za pomorstvo i ribarstvo. Europski fond za regionalni razvoj i Europski socijalni fond poznati su i pod nazivom strukturni fondovi, a svih pet fondova ima zajednički naziv Europski strukturni i investicijski fondovi (ESI fondovi).
U financijskom razdoblju 2014.-2020. RH je iz ESI fondova na raspolaganju ukupno 10,676 milijardi eura. Od tog iznosa 8,397 milijardi eura predviđeno je za ciljeve Kohezijske politike, dok je 2,026 milijardi eura namijenjeno za poljoprivredu i ruralni razvoj te 253 milijuna eura za razvoj ribarstva.
Uz otvaranje mogućnosti korištenja ESI fondova, članstvo u EU omogućilo je Hrvatskoj punopravno sudjelovanje u svim Programima Unije, koji također predstavljaju EU sredstva koja podupiru politike EU-a i imaju za cilj unaprjeđenje suradnje između država članica i njihovih građana u različitim sektorima.
Ciljevi za šume za 2020. su osigurati i dokazati da se svim šumama u EU-u gospodari u skladu s načelima održivog gospodarenja šumama i da je doprinos EU-a promicanju održivog gospodarenja šumama i smanjenju deforestacije na globalnoj razini povećan.