Ove godine Dan planeta Zemlje slavi svoju 51. obljetnicu, uz glavnu poruku „Obnovimo našu Zemlju“. Prilika je to da se podsjetimo da je prirodna obnova, u našem slučaju šuma, temeljno načelo hrvatskog šumarstva. Ovo je iznimno važno jer su šume naš najvažniji saveznik u borbi protiv klimatskih promjena– proizvode kisik, vežu ugljik, pročišćavaju vodu, stvaraju povoljne mikroklimatske uvjete, štite tlo od erozije...
Svake godine u ovo vrijeme pojave se slučajevi zaraze hemoragijskom vrućicom s bubrežnim sindromom (HGBS), poznatijom kao "mišja groznica". Riječ je o opasnoj virusnoj infektivnoj bolesti koju uzrokuju hantavirusi. Nositelji virusa su miševi i voluharice, a do zaraze čovjeka dolazi najčešće prilikom boravka u prirodi, u neposrednom ili posrednom kontaktu s izlučevinama inficiranih glodavaca, posebice udisanjem prašine ili aerosola koji sadrže uzročnike.
Dobar pregled gospodarenja državnim šumama dali su kolege iz UŠP Bjelovar, počevši od toga zašto i kako se šuma obnavlja, što znači da su ostvareni uvjeti za početak obnove, tko to sve skupa kontrolira i što ostaje nakon dovršnog sijeka. Predlažemo da prilog pogledate i sami i uvjerite se da se šumama gospodari po strogim pravilima struke.
Obavještavamo Vas da je jučer, u utorak 30. ožujka 2021., u 84. godini života umro akademik Slavko Matić, istaknuti hrvatski šumarski stručnjak, član Predsjedništva Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Prvi dan proljeća, 21. ožujka, ujedno se slavi i kao Međunarodni dan šuma. Prilika je to da osvijestimo važnost i vrijednost šuma za sve stanovnike našeg planeta. No isto tako, 21. ožujka je i Svjetski dan osoba s Down sindromom, prilika da osvijestimo kako osobe s Down sindromom svakodnevno pokušavaju postići iste one ciljeve kao i svaka druga osoba, ponositi se svojim postignućima i uključiti se u aktivnosti zajednice.