Obilježavanje Svjetskog dana zaštite šuma započelo je 1971. godine kada je na inicijativu Europske poljoprivredne konfederacije odlučeno da se prvi dani proljeća slavi kao Svjetski dan šuma. Ideju je podržala i UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) smatrajući kako će ta manifestacija doprinijeti povećanju svijesti o važnosti i očuvanju šuma. Tako se više od četrdesetak godina diljem svijeta 21. ožujka slave šume i njihov doprinos cjelokupnoj ljudskoj zajednici.
Šume, kao dobra od interesa za Republiku Hrvatsku imaju njezinu osobitu zaštitu.
Hrvatske šume d.o.o. koje gospodare i upravljaju šumama brinu se kako bi se što bolje očuvalo to najveće državno blago. U sklopu Svjetskog dana zaštite šuma pokrenuli smo tako niz akcija kako bi podigli svijest o važnosti šuma osobito među mlađim naraštajima. Tako će se diljem Hrvatske održati niz predavanja i posjeta vrtićima i školama. Isto tako će se omogućiti posjet pojedinim šumarijama gdje će djeca moći posaditi svoje prve sadnice drveća.
U Delnicama će se 20. ožujka održati predstava za djecu „Živ,živ,živ“ u Radničkom domu s početkom u 10 sati. 21. ožujka će se na prostoru grada izložiti drvena skulptura „Prirodni omjer“ goranske kiparske radionice u organizaciji Hrvatskog šumarskog društva i Hrvatskih šuma.
Uprava šuma podružnica Sisak organizira posjet pedesetak djece iz dviju osnovnih škola lovačkoj kući Brezovica, odakle će nastaviti svoj obilazak šuma.
U Koprivnici se organiziraju kratki izleti u šumu za djecu predškolske i školske dobi gdje će ih šumari dodatno educirati o važnosti šuma i što se radi u njima.
U Senju se već tradicionalno svake godine doniraju sadnice školama, te će tako ove godine 220 sadnica podijeliti prvašićima iz osnovne škole u Crikvenici.
Ogranak Hrvatskog šumarskog društva u Slavonskom Brodu organizirati će radionice na temu šume te šumskog biljnog i životinjskog svijeta u jednom vrtiću i jednoj osnovnoj školi. Pokloniti će i prigodne hortikulturne sadnice koje će zajedno sa djecom zasaditi u njihovom dvorištu.
Novogradiški ogranak Hrvatskog šumarskog društva također namjerava posjetiti jedan vrtić i gimnaziju. U Hrvatskom institutu Jastrebarsko cijepiti će plemke na uzgojene hrastove podloge, te će tim činom osnovati autentičnu genetsku bazu biljaka proizvedenih od plemki najvećeg lužnjakovog stabla u ovom dijelu Europe.
U Vinkovcima će Hrvatsko šumarsko društvo u tjednu od 19. do 23. ožujka organizirati pregršt aktivnosti. Tako su raspisali natječaj za dječje likovne i literarne radove na temu šume. Posjetiti će vrtiće i škole te će tamo održati predavanja o značenju šuma. Planiraju i izradu te postavljanje kućica za ptice oko lovačkih kuća.
Ovim putem želimo probuditi ekološku svijest kod ljudi o vrijednosti šuma i važnosti njihova očuvanja.
Stara kineska izreka kaže:
„Najbolje vrijeme da posadiš stablo bilo je prije 20 godina. Drugo najbolje vrijeme – je sad!“.